Władza rodzicielska

Pomoc w uregulowaniu i egzekwowaniu spraw dotyczących opieki nad potomstwem i miejsca jego pobytu. Pomoc w sporach po zakończeniu związków formalnych i nieformalnych.

Jak możemy Ci pomóc?

Czy drugi rodzic uniemożliwia Ci lub utrudnia wykonywanie kontaktów z potomstwem, albo nie wywiązuje się z orzeczenia sądu lub porozumienia w tym przedmiocie?

Posiadanie potomstwa, czy to pochodzącego ze związku małżeńskiego, czy ze związku nieformalnego kreuje po stronie obojga rodziców nie tylko prawo do kontaktów z dzieckiem, ale przede wszystkim obowiązek.

Rozwijanie więzi potomstwa z obojgiem rodziców jest szczególnie istotne z perspektywy rozwoju emocjonalnego dziecka, budowania jego poczucia bezpieczeństwa.

Czasami jednak powyższe odchodzi na drugi plan, gdy rodzice dziecka nie rozstali się w pokojowej atmosferze. W takich sytuacjach nierzadko zdarza się, że jeden z rodziców utrudnia wykonywanie kontaktów z dzieckiem. Rodzic, któremu utrudnia się kontakty z potomstwem nie jest bezsilny. Taki rodzic może wystąpić do sądu z wnioskiem o uregulowanie przedmiotowych kontaktów. We wniosku rodzic proponuje szczegółowy harmonogram odbywania kontaktów z dzieckiem. Oczywiście propozycja harmonogramu kontaktów musi być dostosowana do stopnia rozwoju i wieku dziecka.

Rozstrzygnięcie sądu w przedmiocie kontaktów musi być respektowane przez drugiego rodzica. W sytuacji, gdy rodzic narusza lub nie wykonuje postanowienia w przedmiocie kontaktów - drugi rodzic, uprawniony na jego podstawie do odbywania kontaktów z potomstwem, może wystąpić z wnioskiem o zagrożenie nakazaniem zapłaty konkretnej sumy pieniężnej za każde naruszenie. Powyższe może doprowadzić do sytuacji, gdy rodzic, który nie wykonuje kontaktów, za naruszanie orzeczenia sądu będzie musiał zapłacić nawet kilka tysięcy złotych na rzecz rodzica, którego prawa narusza. Nie ulega wątpliwości, że zapłata kilku tysięcy złotych może być szczególnie mobilizująca dla rodzica naruszyciela.

Pomogę Ci przygotować odpowiedni wniosek, jak i ustalić harmonogram dostosowany do potrzeb Twoich, jak i Twojego potomstwa.

Czy miejsce pobytu Twojego dziecka wymaga uregulowania?

Po zakończeniu związku, czy to formalnego (małżeństwa), czy nieformalnego, z którego pochodzi wspólne potomstwo, nierzadko pojawia się spór co do ustalenia miejsca pobytu potomstwa.

W takiej sytuacji konieczne jest zainicjowanie postępowania sądowego w celu jednoznacznego ustalenia miejsca pobytu dziecka. Postępowanie w przedmiocie ustalenia miejsca pobytu dziecka wymaga także przeprowadzenia postępowania zabezpieczającego, to jest ustalenia przez sąd w ramach postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia, przy którym z rodziców będzie znajdowało się miejsce pobytu dziecka już w toku postępowania sądowego.

W przypadku miejsca pobytu potomstwa niezbędne jest zapewnienie właściwych warunków lokalowych, jak i warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi potomstwa. Sąd bowiem w sprawach dotyczących dzieci kieruję się głównym kryterium, jakim jest dobro dziecka.  

Z uwagi, że często trudne jest jednoznaczne określenie, który z rodziców daje lepszą rękojmię wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem, nierzadko rozstrzygający jest dowód z opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów (OZSS). Zawodowy pełnomocnik zadba, aby teza dowodowa wyżej wskazanej opinii została sporządzona w sposób prawidłowy i zgodny z interesem klienta.

Wypełnij formularz, aby umówić się na rozmowę w tej sprawie.

Porozmawiajmy
w Twojej sprawie

Umów się na konsultację