Pamiętaj, że znakiem towarowym jest każde oznaczenie towarów/usług jednego przedsiębiorcy, które odróżnia je od towarów/usług innego przedsiębiorcy.
Najczęściej spotykanymi znakami towarowymi są znaki graficzne (tzw. logotypy), słowne oraz słowno-graficzne.
Na znak towarowy możliwe jest uzyskanie tzw. prawa ochronnego, które kolokwialnie można wyjaśnić jako prawo do swego rodzaju wyłączności do danego oznaczenia. Udzielenie tego prawa następuje na wniosek, po uiszczeniu stosownej opłaty i odbywa się na okres 10 lat. Po upływie czasu na jaki ochrona została udzielona możliwe jest złożenie wniosku o przedłużenie prawa ochronnego na kolejny dziesięcioletni okres.
Organem, który udziela praw ochronnych na znaki towarowe w Polsce jest Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Aktualnie przed Urzędem Patentowym możliwe jest zainicjowanie postępowania w formie tradycyjnej, poprzez wystąpienie z pisemnym wnioskiem (formularzem), jak i zainicjowanie postępowania online.
Chcąc uzyskać prawo ochronne na znak towarowy niezbędne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy oznaczenie, które chcemy zarejestrować posiada tzw. zdolność rejestracyjną/odróżniającą, to znaczy czy można udzielić na nie prawa ochronnego. Znakiem towarowym może być bowiem wyłącznie oznaczenie, które odróżnia towary/usługi oferowane przez wnioskodawcę od innych towarów/usług tego rodzaju oferowanych przez inne podmioty na rynku. W konsekwencji oznaczenie nie może mieć charakteru ogólnego (np. masaż, spa, drewno).
Następnie konieczne jest prawidłowe zredagowanie wniosku, poprzez właściwy opis oznaczenia, które chcemy zarejestrować, dołączenie jego prezentacji wizualnej w poprawnym formacie oraz prawidłowe określenie klas towarów i usług, które oznaczenie ma odróżniać.
Wybór klas towarów i usług stwarza najwięcej problemów. Winien on odbyć się w oparciu o tzw. klasyfikację nicejską obejmującą 45 klas towarów i usług. Dodatkowo w ramach każdej klasy znajdują się szczegółowe podklasy, które również musisz wybrać. Zawodowy pełnomocnik korzystając ze swojego doświadczenia może pomóc Ci w tym wyborze. Pamiętaj, że wybór klasy ma niebagatelne znaczenie, prawo ochronne, bowiem obejmuje wyłącznie wybrane klasy towarów i usług, zatem nieuwzględnienie klasy na etapie rejestracji może skutkować zbyt wąską ochroną Twojego oznaczenia. Co więcej, ilość zgłoszonych klas ma wpływ na wysokość opłaty od wniosku. Każda zgłoszona klasa (w przeciwieństwie do podklas) podlega odrębnej opłacie.
Chętnie pomogę Ci zarówno w ocenie, czy oznaczenie, które chcesz zarejestrować posiada zdolność rejestracyjną, nadto pomogę Ci w wyborze właściwych klas oraz podklas, jak i sporządzę dla Ciebie wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz przeprowadzę dla Ciebie całe postępowanie online.
Umów się na rozmowę w tej sprawie za pomocą formularza:
Umów się na konsultację